Operační program Doprava

Operační program Doprava » Jihomoravský kraj už má nové vlaky MORAVIA

Jihomoravský kraj už má nové vlaky MORAVIA

Vlaky Moravia
Slavnostní zakončení projektu „Pořízení nových železničních elektrických jednotek do majetku Jihomoravského kraje“ se uskutečnilo ve čtvrtek 22. června 2023 na zmodernizovaném vlakovém nádraží v Adamově za účasti zástupců Evropské komise, Ministerstva dopravy, představitelů kraje a dalších hostů.

Jihomoravský kraj jako vůbec první kraj v České republice nakoupil vlastní vlaky. Sedmatřicet elektrických železničních jednotek bude stát 6,651 miliardy korun (bez DPH). Kraj na ně bude čerpat dotaci z Fondu soudržnosti ve výši 5,5 miliardy, a to díky Operačnímu programu Doprava. Dotace tedy pokryje přibližně 85 % ceny. Dodávku zajistila firma Škoda Transportation a.s.

Pálava, Muškát moravský, Veritas, André, Rulandské modré a další – nové vlaky se nedají přehlédnout. Poznávacím znamením je červenobílá barva a pojmenování po odrůdách vinné révy pěstované na jižní Moravě. Jedná se o 31 čtyřvozových (333 míst k sezení) a 6 dvouvozových jednotek (146 míst k sezení) s moderním evropským vlakovým zabezpečovačem ETCS, dosahujících rychlosti až 160 km/hod. Název Moravia pak odkazuje na první lokomotivu, která roku 1838 přijela do Brna.

Nové elektrické vlaky budou jezdit zejména na dvou páteřních linkách – S2 (Křenovice – Sokolnice-Telnice – Brno – Blansko – Skalice nad Svitavou – Letovice), S3 (Křižanov – Tišnov – Brno hl. n. – Židlochovice/Hustopeče). Dále jsou nasazeny i na linkách S51 (Šakvice – Břeclav) a částečně i S9 (Břeclav – Hodonín). Prvním dopravcem, který jednotky provozuje, jsou České dráhy. Od prosince 2024 pak bude jednotky provozovat dopravce, který vzejde ze soutěže.
Vlaky MoraviaEK na slavnostním předání vlaků MoraviaVlaky MoraviaVlaky MoraviaVlaky Moravia